تاریخ امروز:۱۴ خرداد ۱۴۰۲

اقتصاد دیجیتال چیست؟

میدانیم که جهان به طور مداوم در حال تغییر است و یکی از عوامل اساسی تحول دیجیتال است. تحول دیجیتال در مورد یونیکورن های اینترنتی نیست. تحول دیجیتال در مورد انجام کار با استفاده از آخرین فن آوری برای انجام کاری است که قبلاً انجام داده اید، اما بهتر.


حرف از یونیکورن به میان آمد، بد نیست تعریف مختصری از آن کنیم. یونیکورن یک شرکت استارتاپ خصوصی است که ارزش آن بیش از ۱ میلیارد دلار است. Aileen Lee ، سرمایه گذار خطرپذیر، این اصطلاح را در سال ۲۰۱۳ با اشاره به یک حیوان افسانه ای به عنوان مفهومی از چنین سرمایه گذاری های پردرآمد که در آن زمان بسیار نادر بود مطرح شد. این شرکت ها در آن سال ۳۹ عدد ذکر شده بودند، در حالی که امروز بیش از ۴۵۰ شرکت در سراسر جهان با ارزیابی بیش از ۱٫۵ تریلیون وجود دارد.
اقتصاد جهانی نیز در حال تحول دیجیتالی است و این اتفاق با سرعت سرسام آور رخ می دهد.

اقتصاد دیجیتال

اقتصاد دیجیتال فعالیت اقتصادی است که از میلیاردها ارتباط آنلاین روزانه بین مردم ، مشاغل ، دستگاه ها ، داده ها و فرایندها حاصل می شود. ستون فقرات اقتصاد دیجیتال، اتصال بیش از حد است که به معنی افزایش ارتباط بین افراد ، سازمان ها و ماشین آلات است که از اینترنت ، فناوری تلفن همراه و اینترنت اشیا (اینترنت اشیا) حاصل می شود.

اقتصاد دیجیتال در حال شکل گیری و کنار زدن مفاهیم سنتی مرسوم در مورد چگونگی ساختار مشاغل است. مسائلی نظیر نحوه تعامل شرکت ها و اینکه مصرف کنندگان چگونه خدمات ، اطلاعات و کالاها را به دست می آورند.

پروفسور والتر برنر از دانشگاه سنت گالن در سوئیس اظهار داشت: استفاده تهاجمی از داده ها باعث تغییر مدل های تجاری، تسهیل محصولات و خدمات جدید، ایجاد فرایندهای جدید، ایجاد سودمندی بیشتر و ایجاد فرهنگ جدیدی در مدیریت می شود.

اخیراً ، TechCrunch ، یک سایت خبری اقتصاد دیجیتال ، اظهار داشت: “Uber ، بزرگترین شرکت تاکسی جهان ، هیچ وسیله نقلیه ای ندارد. فیس بوک ، محبوب ترین صاحب رسانه جهان ، هیچ محتوایی ایجاد نمی کند. علی بابا ، با ارزش ترین خرده فروش، هیچ موجودی کالایی ندارد و Airbnb ، بزرگترین ارائه دهنده اقامتگاه در جهان، هیچ املاک و مستغلاتی ندارد!

اتفاق جالبی در حال رخ دادن است.

چه چیزی در مورد این شرکت ها وجود دارد که به آنها اجازه می دهد مرزهای سنتی و ارزش پیشنهادی صنعت خود را دوباره تصور کنند؟ این شرکت های جوان چه چیزی می توانند در مورد هدایت تحول دیجیتال در صنعت خود به شما بیاموزند؟ چگونه با سیالاتی که در نقش های سنتی ظاهر می شود سازگار می شوید؟

برخی از زمینه های اساسی تحول دیجیتال در موفقیت کسب و کار در اقتصاد دیجیتال وجود دارد.

آینده کسب و کارها

مردم به طور عادی و منظم از دفاتر مختلف، خانه خود یا کافی شاپ محلی کار می کنند. بیماری COVID19 کار از راه دور را به جلو سوق داده است. در حالی که محل کار ما تغییر کرده است ، همه ما انتظار داریم که اتصال ما همواره به دفتر فیزیکی مان وصل باشد. نیاز به این سطح از انعطاف پذیری، سازمانها را ملزم می سازد اکوسیستم پویایی را پیاده سازی نمایند که با استفاده از آن بتوان از تمام پتانسیل های منابع انسانی، درمناطق مختلف جغرافیایی برای استفاده از فرآیندهای جدید برای نسل بعدی کسب و کارهای دیجیتال استفاده نمایند.

همه گیری ۲۰۲۰ مطمئناً این انتقال را از برخی جهات، حداقل در کوتاه مدت ، به سرعت بخشیده است و بر نیاز سازمان ها برای اتخاذ رویکرد ذهن بازتر برای توان دیجیتال درازمدت نیروی کار تأکید کرده است.نیروی کار آینده
آیا شما با سرعت تغییرات دیجیتال همگام هستید؟ توابع منابع انسانی منجر به تغییر نیروی کار دیجیتال در سازمانها می شود. اماده ای؟

تجربه ی مشتری

در اقتصاد دیجیتال ، همه مشتری ها می خواهند در هر زمان و مکانی که می خواهند با مشاغل ارتباط برقرار کنند و این ارتباط به بهترین روش ممکن انجام شود. ارتباط از طریق اپلیکیشن ها، کانالهای ارتباطی، حضوری، متنی و شخصی همگی جزو علاقه مندیهای مشتریان مختلف می باشد.

این بسیار مهم است که باید از لحظه ورود به وب سایت یک کسب و کار، به تمام مشتریان، سفری منحصر به فرد و شخصی، تا خرید در فروشگاه و غیره را فراهم کنید.

اینترنت اشیا

اینترنت اشیا (اینترنت اشیا) با جمع آوری، اندازه گیری و تجزیه و تحلیل داده ها برای پیش بینی و خودکارسازی فرایندهای تجاری، دنیای دیجیتال و فیزیکی را به هم متصل می کند.

با کاهش قیمت سنسورها، در آستانه دورانی قرار داریم که می توان همه چیز شامل افراد ، مشاغل ، دستگاه ها و فرآیندها  را به یکدیگر متصل کرد. آمیختن دنیای فیزیکی و دیجیتال هر دارایی را به یک حوزه دیجیتالی وارد می کند که در آن نرم افزار مسلط است.

راه حل های اینترنت اشیا شرکت های تجاری را قادر می سازد داده های تولید شده توسط حسگرها را روی اشیای فیزیکی در دنیای دستگاه های متصل و هوشمند تجزیه و تحلیل کند. این داده ها می تواند تجارت را دگرگون کند ، الگوها و بینش های پنهانی را آشکار می کند که می تواند به شما کمک کند با آگاهی بیشتری تصمیم بگیرید و سریعتر اقدام کنید.

هنگامی که یک سازمان می تواند موجودی دارایی فیزیکی و دیجیتال خود را در هر لحظه درک کند ، می تواند با دقتی غیرقابل تصور عمل کند و زمینه را برای سرمایه گذاری نهایی ناب فراهم کند. این یک تمایز خوب نیست، بلکه یک ضرورت برای هر تجارت دیجیتال در طی دو سال آینده است.

شبکه های تامین دیجیتال

در حالی که انتظار می رود طبقه متوسط ​​جهانی تا سال ۲۰۳۰ سه برابر گسترش یابد، فشارهای فزاینده ای بر منابع اساسی کسب و کار وجود دارد که با سرعت کمتر ۱٫۵ برابر رشد می کنند. پاسخ این عدم تطابق در این است که شرکتها به طور ایمن داده ها را در زمان واقعی به اشتراک می گذارند تا برنامه های تجاری نسل بعدی را قادر به پیشرفت کنند.

دیجیتالی شدن در حال ساخت شبکه ای از شبکهای هوشمند است که اساساً نحوه مدیریت، بهینه سازی، اشتراک و استقرار تجارت را تغییر می دهد.

منبع: Deloitte