تاریخ امروز:۱۲ آذر ۱۴۰۲
digital workplace

محیط کار دیجیتال چیست؟ چرا باید آن را ایجاد کنیم؟

با کاهش سریع نیروی کار، یک سوال مطرح می شود، چگونه می توانید بهترین محل کار را برای کسب و کار خود ایجاد کنید و ابزارهای لازم را برای موفقیت به آنها ارائه دهید تا تجارت شما رونق داشته باشد؟

انتظارات کارکنان تغییر کرده است. آنها دوست دارند نحوه کار کردن خود و اینکه در چه زمانی، در چه مکانی و با چه دستگاهی کار کنند را انتخاب کنند. محل کار امروز متعلق به کارمندان خارج از شرکت و از راه دور است که خارج از محدوده یک دفتر فیزیکی کار می کنند.

digital workplace

تغییر شتابان در دهه گذشته به دلیل ۳ روند در حال ظهور است:

 1.  نیروی کار در حال تغییر است . دو گروه نیروی کار در شرکت ها هستند. افرادی که به صورت سنتی و با تکیه بر مهارت های خود، سالهاست در شرکت ها کار می کنند و بعد از سالها کار و در هنگام بازنشستگی تمام دانش و مهارتشان را با خود میبرند و گروه دیگری که از ابتدای کار خود با انواع تکنولوژی و ابزار و دستگاه های دیجیتالی کار کرده اند.
 2. ظهور BigData. با ادامه رشد بسیار سریع اطلاعات، بسیاری از افراد و مشاغل در یافتن اطلاعاتی که نیاز دارند با مشکل مواجه شدند.
 3. نیاز به سرعت بیشتر. امروز با شرایط کار سریع ، کارمندان موظفند سریعتر کار کنند و برای انجام کارهای خود و رعایت ضرب الاجل ها همکاری موثرتری داشته باشند. اینترانت ها در این زمینه خاص بسیار موفق عمل کرده اند و محیط کار دیجیتالی فقط گام بعدی است.

در اینجا ۳ دلیل وجود دارد که چرا شما باید محیط کار دیجیتال خود را در حال حاضر ایجاد کنید

 • شما در حال رقابت برای جذب و حفظ بهترین نیروی کار هستید.
 • کارمندان درگیر ، بهره وری بیشتری دارند.
 • کارمندان درگیر مشتریان رضایت بخشی را به همراه دارند.

این روندها به یک تغییر شکل دیجیتالی در محیط کار شما نیاز دارند. بنابراین ، این سفر از کجا آغاز می شود؟ یک استراتژی جامع محیط کار دیجیتال بهترین شروع است و می تواند در این راه به شما کمک کند.

در اینجا ۵ مرحله آسان برای کمک به شما در ایجاد استراتژی محیط کار دیجیتال خود آورده شده است:

۱- استراتژی محیط کار دیجیتال خود را تعریف کنید

نداشتن یک استراتژی دیجیتال برای گره زدن همه موارد ارائه شده به یکدیگر می تواند مشکلات زیادی ایجاد کند. برای پاسخگویی به نیازهای یک نیروی کار همیشه متصل و سرپا نگه داشتن رقیبان ، باید یک محیط کار دیجیتالی را پیاده سازی کنید، مکانی که کارمندان به راحتی با آنها همکاری و ارتباط برقرار می کنند، جایی که روند کار آنها را قادر می سازد تا کارآیی بیشتری داشته باشند و فناوری به نوآوری آنها کمک می کند. با ایجاد یک تیم محیط دیجیتال ، ترکیبی از IT ، HR و مدیران کسب و کار، که تحول دیجیتال شرکت را ایجاد می کند، شروع کنید. این شامل ایجاد یک استراتژی روشن برای تعیین اهداف هوشمندانه مانند “حرکت به سمت ثبت سوابق بدون کاغذ در سه ماهه بعدی” است. استراتژی محیط کار دیجیتال خود را با در نظر گرفتن ۴ رکن اصلی تعریف کنید:

 • افراد. به روشی کارآمد ارتباط برقرار می کنند ، افراد ارتباط برقرار می کنند و همکاری می کنند.
 • فرآیندها. تجزیه و تحلیل و بهینه سازی فرآیندهای فعلی کسب و کار ، طراحی و اجرای گردش کار جدید و ایجاد یک محیط کار دیجیتالی انعطاف پذیر و پاسخگو.
 • فن آوری ها. پایه و اساس تحول دیجیتال را با برنامه های نرم افزاری مناسب ایجاد کنید.
 • کسب و کار. شناسایی ، توسعه و پیاده سازی مدل های مناسب کسب و کار دیجیتال مناسب برای کسب مزیت رقابتی.

۲- افراد و نیازهای آنها را در قلب محیط کار دیجیتالی خود قرار دهید

فناوری تنها یکی از مواد تشکیل دهنده محل کار دیجیتال است. نکته کلیدی در اینجا درک نیازهای کارمندان شما است. برای شروع می توانید شرایط لازم برای تهیه برنامه های سالانه اجرای محل کار دیجیتال در بخش ها را تأیید کنید. از این طریق می توانید یک برنامه مدیریت تغییر ایجاد کنید و محل کار دیجیتال را برنامه ریزی نمایید تا با زیرساخت های موجود شما شامل اینترانت ها، پورتال ها، CRM ها و سایر سیستم عامل ها و همچنین فرهنگ کار سازمان شما همسو شود.

۳- فناوری های مناسب جعبه ابزار خود را انتخاب کرده و آنها را با هم همکاری کنید

بروکراسی را حذف کنید، همکاری را بهبود ببخشید، گردش کار را سازماندهی کنید و اولین قدم ها را برای یک دفتر دیجیتال بردارید. اجازه ندهید که کارمندان شما با اوراق درگیر شوند در حالی که هر هفته فرم های چاپی را برای ادارات حقوقی و دارایی پر می کنید. با استفاده از ابزارهای الکترونیکی مانند ایمیل و همچنین استفاده از سرویس های ابری همواره از سرویس های دیجیتال بجای کاغذ بازی های سنتی استفاده نمایید.

۴- اینترنت کارکنان خود را به محل کار دیجیتالی متصل کنید.

با استفاده از برنامه های وب بیس و ابری می توانید تمامی افراد را از راه دور بکار گرفته و تمامی کارها، افراد، اطلاعات و فرآیندها را مدیریت کنید. این نوع سیستم ها وابستگی افراد به رایانه را کم کرده و آنها می توانند حتی با استفاده از موبایل یا تبلت به راحتی کار کنند

۵- افراد ، ابزارها ، فرایندها را با هم جمع کنید تا یک فرهنگ سازمانی موفق ایجاد کنید که در آن هر فردی بتواند رشد کند.

کارمندان شما می توانند ایمیل هایشان را در حال حرکت بررسی کنند، پرونده ها را از هر دستگاهی به روز کرده و به اشتراک بگذارند، فوراً همکاری کنند و ایده هایی را در مورد اسناد و پروژه ها به اشتراک بگذارند، در جلسات آنلاین شرکت کنند تا در نهایت بهره وری بیشتری پیدا کنند و پتانسیل تجارت شما را تقویت کنند.

در اینجا ۵ مزیت اصلی کسب و کار وجود دارد که می توانید با اتخاذ یک محیط کار دیجیتال کسب کنید:

 • افزایش درآمد و کاهش هزینه های عملیاتی با معرفی روشهای موثرتر برای تأمین مجازی ، کاهش هزینه های سفر و مخابرات و از بین بردن اتلاف وقت در فرودگاه.
 • تسریع در زمان حضور در بازار و بهبود تجربه مشتری با استفاده از ابزاری برای پشتیبانی از تحقیق و توسعه ، آزمایش و ارائه سریعتر محصولات و خدمات جدید.
 • با ایجاد یک محیط کار انعطاف پذیر که توسط فناوری و IT امکان پذیر و پشتیبانی می شود ، چابکی و انعطاف پذیری را افزایش دهید .
 • جذب و نگهداری استعدادها را تقویت کنید (اگر ۶۴٪ از کارمندان اگر می توانند دور از دفتر کار کنند شغل کم درآمد ترجیح می دهند).
 • تجربه کلی کارمندان را بهبود ببخشید .

حرف آخر

با تلفیق فناوری هایی که کارمندان از آن استفاده می کنند مانند سامانه های تحت وب، پست الکترونیکی ، پیام رسانهای فوری و ابزارهای رسانه های اجتماعی سازمانی گرفته تا برنامه های منابع انسانی و ابزارهای جلسات مجازی ، محیط کار دیجیتال شکل گرفته و می توان با شکستن موانع ارتباطی بین کارمندان و سازمان کارایی و نوآوری را تقویت نموده و باعث رشد سازمان شویم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.