تاریخ امروز:۴ مهر ۱۴۰۲

۵ فناوری در سال ۲۰۲۱ که می تواند کسب و کارهای سنتی را مختل کند.

از هوش مصنوعی گرفته تا پردازش های ابری، اثرات مخرب این ۱۰ فناوری می تواند تاثیر فراوانی بر روی کسب و کارهای سنتی داشته باشد.
تا همین اواخر، ایجاد اختلال در فناوری اطلاعات موضوعی متفاوت تر از فرستادن همه کارکنان و مدیران به خانه برای کار به مدت یک سال بود .اما همه گیری COVID-19 باعث متزلزل شدن فضای کسب و کارها شد. بعضی از رویکردها، رشد کسب و کارها را متوقف کرده و برخی دیگر را سریع کرده است.
در آخرین نظرسنجی ها، رهبران فناوری و مدیران کسب و کار، یادگیری ماشین و هوش مصنوعی را در بالای لیست برنامه های فن آوری خود قرار داده اند که به طور قابل توجهی بر نحوه عملکرد مشاغل در سال ۲۰۲۱ تأثیر می گذارد. همچنین رهبران و مدیران فناوری اطلاعات می توانند کلان داده و تجزیه و تحلیل آنها را بیشتر مورد توجه قرار دهند.
این مقاله پس از مصاحبه از مدیران و رهبران فناوری اطلاعات نگارش شده و به این میپردازد که کدام فناوری ها به صورت جدی تری می توانند کسب و کارهای سنتی را با مشکل مواجه کنند.


یادگیری ماشین و هوش مصنوعی

یادگیری ماشین و هوش مصنوعی در صنایع، به تصمیم گیری بهتر صاحبین مشاغل و افزایش آسودگی مشتریان، کمک بسیاری می کند، اما طبیعتا با دردسرهای زیادی همراه است. بسیاری از مدیران فناوری اطلاعات این تکنولوژی ها را دشمنان بزرگی برای کسب و کارهای سنتی می دانند.
مایکل رینگمن، مدیر ارشد فناوری اطلاعات شرکت TELUS INTERNATIONALاذعان می دارد:
سازمان ها باید رویكردی را در قالب نیروهای انسانی در نظر بگیرند که منجر به یک یادگیری فعال و مداوم شود تا کم و بیش برروی یادگیری ماشین نظارت داشته باشد. این رویکرد اجازه می دهد تا یک مدل هوش مصنوعی به طور مداوم توسط متخصصان انسانی ردیابی و بهبود یابد.
استفاده از هوش مصنوعی به شرطی که اخلاقی بوده و به حریم شخصی افراد ورود نکند می تواند مورد استفاده قرار گیرد.
استفاده روزافزون از داده ها تقریباً در هر جنبه از کسب و کار، آسیب پذیری را افزایش می دهد و زمینه را برای استفاده بیشتر از فناوری هایی که فضای حریم خصوصی بیشتری در خود جای دادند را فراهم میکنند.
مجموعه داده های مصنوعی ایجاد شده توسط هوش مصنوعی مجموعه ای یکسان از داده ها را با همان مشخصات آماری مشابه نسخه اصلی، تولید می کنند که می تواند بدون فاش کردن اطلاعات شناسایی شخصی، به اشتراک گذاشته شود.


کلان داده

مانند هوش مصنوعی در سال۲۰۲۱ فرصت هایی برای دانشمندان داده وجود دارد که با استفاده از آن می توانند کسب و کارها را توسعه دهند . تجزیه و تحلیل و نظرسنجی شماره دوم ما از مدیران ارشد و رهبران فناوری اطلاعات این است که ۳۲% از آنها معتقدند که کلان داده می تواند به کسب و کارهای سنتی آسیب وارد کند.
با استفاده از تجزیه و تحلیل داده های بزرگ می توانیم نگاه معنادارتری در مورد خطرات و فرصت های مهم کسب و کار کسب کنیم. بهره گیری از روش های تحلیلی کلان داده، به تغییر طرز فکر ما در مورد مسائل زیست محیطی، اجتماعی و حاکمیت کمک کرده است. همانطور که تفکر ما را در مورد تجارت به طور کلی تغییر داده است.
به گفته مت استیونز، مدیرعامل AppNeta در سال۲۰۲۱ رویکردی وجود دارد که بر اساس آن، استفاده از کلان داده، تاثیر گسترده ای در حوزه های مختلف کسب و کار دارد.
“شرکت ها باید این ایده را در نظر داشته باشند که داده ها باید به سرعت به یک مرکز داده متمرکز منتقل شوند زیرا نگهداری داده ها به شکل غیر متمرکز گذشته، غیر عملی است. مراکز داده باید مقدار قابل توجهی از داده ها را در خود ذخیره نمایند. با موفقیت پروژه های بزرگ داده در طی چند سال گذشته در شرکت ها، تیم ها باید از سیستم عامل های نسل بعدی استفاده کنند.


اینترنت نسل پنجم

تقریباً از هر ۵ نفر مدیران ارشد و رهبران فناوری اطلاعات، یک نفر G5 را به عنوان یک تکنولوژی اخلال کننده کسب و کارهای سنتی در سال۲۰۲۱ میدانند. جیسون شفرد، معاون رئیس اکوسیستم در Zedeta، اعتقاد دارد ۵G قبل از اینکه یک راهکار برای حل مشکلات باشد، می تواند با استفاد از اپلیکیشن های کاربردی به سازمان ها کمک کند.
شفرد می گوید:۵G محرک اصلی تلفن های همراه است و می تواند زمینه را برای ایجاد شبکه های بزرگ مختلف محیا کرده و همچنین شکل جدیدی از بازاریابی را به امید درآمدزایی بیشتر تحریک میکند. مانند: هر تغییر عمده فناوری ، برنامه هایی، قبل از اینکه واقعاً ارزشمند باشند باید از مزایای آنها در قدم اول نیز استفاده شود و سپس بعد از آن ارزش واقعی خود را به دست می آورد و مورد استفاده ی همگانی قرار می گیرند.
وی اضافه می کند ۵G بسیار مناسب سرویس های خدماتی است و به صورت گسترده برای کسب و کارهایی که بر روی پلتفورم موبایل سوار هستند استفاده خواهد شد.

بلاکچین

بلاکچین پیچیده به نظر می رسد و قطعاً می تواند باشد ، اما مفهوم اصلی آن کاملاً ساده است. بلاکچین نوعی پایگاه داده است. برای اینکه بتوانید بلاکچین را درک کنید، به شما کمک می کند تا ابتدا درک کنید که یک پایگاه داده در واقع چیست. بانک اطلاعاتی مجموعه ای از اطلاعات است که به صورت الکترونیکی روی سیستم رایانه ای ذخیره می شود. اطلاعات یا داده ها در پایگاه های داده به طور معمول در قالب جدول ساختار یافته اند تا جستجو و فیلتر کردن اطلاعات خاص را آسان تر کنند. چه تفاوتی بین شخصی وجود دارد که از صفحه گسترده برای ذخیره اطلاعات به جای پایگاه داده استفاده می کند؟ صفحات گسترده برای یک نفر یا گروه کوچکی از افراد جهت ذخیره و دسترسی به اطلاعات محدود طراحی شده اند. در مقابل ، یک پایگاه داده به گونه ای طراحی شده است که به طور قابل توجهی اطلاعات بیشتری را در خود جای داده است که به راحتی و به راحتی توسط هر تعداد کاربر همزمان قابل دسترسی ، فیلتر و دستکاری است.

پایگاه داده های بزرگ با قرار دادن داده ها در سرورهایی که از رایانه های قدرتمند ساخته شده اند، به این مهم دست می یابند. این سرورها گاهی می توانند با استفاده از صدها یا هزاران کامپیوتر ساخته شوند تا از قدرت محاسباتی و ظرفیت ذخیره سازی لازم برای دسترسی همزمان کاربران به پایگاه داده برای بسیاری از کاربران برخوردار باشند. اگرچه یک صفحه گسترده یا پایگاه داده ممکن است برای هر تعداد از افراد قابل دسترسی باشد ، اما اغلب متعلق به یک تجارت است و توسط شخصی منصوب مدیریت می شود که کنترل کاملی بر نحوه کار و داده های موجود در آن دارد.

فناوری Blockchain ساختاری است که سوابق معاملاتی که به آن بلوک نیز گفته می شود را در چندین پایگاه داده معروف به «زنجیره» در شبکه در شبکه ای که از طریق گره های نظیر به نظیر متصل می شود، ذخیره می کند. به طور معمول ، از این حافظه به عنوان “دفتر دیجیتال” یاد می شود.

هر معامله در این دفتر با امضای دیجیتالی مالک مجاز است، که معامله را تأیید می کند و از دستکاری آن محافظت می کند. از این رو، اطلاعات دفتر کل دیجیتال از امنیت بالایی برخوردار است.

به عبارت ساده تر ، دفتر دیجیتال مانند صفحه گسترده Google است که بین رایانه های بیشماری در شبکه به اشتراک گذاشته شده است و در آن سوابق معاملات براساس خریدهای واقعی ذخیره می شود. زاویه جذاب این است که هر کسی می تواند داده ها را ببیند ، اما نمی تواند آن را خراب کند.

بلاکچین به یکی از کاربردی ترین ابزارها در صنایع بانکی، سلامت و در کل تجارت بدل شده است.

پردازش ابری

رایانش ابری، استفاده از منابع محاسباتی درخواستی شامل سرورها، پایگاه داده ها، فضای ذخیره سازی، سیستم عامل ها، زیرساخت ها، برنامه ها و … از طریق اینترنت است. از رایانش ابری می توان به صورت پرداخت بر هزینه کارکرد استفاده کرد، به این معنی که شما فقط برای آن سرویسی که نیاز دارید هزینه پرداخت می کنید.

مقرون به صرفه بودن، امنیت داده، مقیاس پذیری، قابلیت ارتجاعی و دهها مزیت دیگر دلایلی است که افراد و شرکت ها به سمت رایانش ابری کوچ می کنند.

برای اطلاع کامل در مورد پردازش ابری می توانید به مقاله رایانش ابری چیست مراجعه نمایید.