تاریخ امروز:۳۱ شهریور ۱۴۰۲

۹ گواهینامه تحلیلگر کسب و کار

تجزیه و تحلیل کسب و کار (BA) را می‎توان به عنوان یک رشته تحقیقات به شمار آورد که به شما در یافتن نیازهای کسب و کار و شناسایی راه حلی برای مشکلات کمک می‎کند. این راه حل‎ها ممکن است شامل توسعه یک نرم افزار یا یک مولفه سیستم، بهبود فرآیند، تغییرات سازمانی یا برنامه ریزی استراتژیک باشد. هدف از تجزیه و تحلیل کسب و کار شناسایی راه حل‎هایی است که نیاز به پیشرفت را برآورده می‎کنند. تجزیه و تحلیل کسب و کار در واقع کلید راهنمای ذینفعان یک پروژه است که بر آن اساس مدلسازی کسب و کار را به روشی منظم انجام ‎دهند.

چرا باید به سراغ تجزیه و تحلیل کسب و کار برویم؟

در اینجا به ۹ گواهینامه قابل توجه در حوزه کسب و کار اشاره شده است تا بتوانید به عنوان یک تحلیلگر کسب و کار مطالعه نمایید. اما در حال حاضر تعدادی از سازمان ها برای تأیید مهارت های تجزیه و تحلیل کسب و کار امتحاناتی ارائه می دهند. تحلیلگران کسب و کار با یافتن شیوه ها، الگوها و خطاهایی که ممکن است مورد توجه قرار نگیرند، به سازمان ها کمک می کنند تا از داده های جمع آوری شده خود نهایت استفاده را ببرند تحلیلگران موفق کسب و کار مهارت کار با داده ها، ذکاوت در درک جنبه کسب و کار سازمان و توانایی برقراری ارتباط این اطلاعات با افراد خارج از IT را دارند.

۹ گواهینامه برترتحلیلگر کسب و کار

 • Certified Analytics Professional (CAP)
 • Entry Certificate in Business Analysis (ECBA)
 • Certification of Capability in Business Analysis (CCBA)
 • Certified Business Analysis Professional (CBAP)
 • Agile Analysis Certification (AAC)
 • Certification in Business Data Analytics (CBDA)
 • Certified Foundation Level Business Analyst (CFLBA)
 • Certified Professional for Requirements Engineering (CPRE)
 • Professional in Business Analysis (PBA)

Certified Analytics Professional (CAP)

تبدیل شدن به یک متخصص حرفه ای تجزیه و تحلیل کسب و کار(CAP) از موسسه بین المللی IIBA که برای تحلیلگران کسب و کار با تجربه است داوطلبانی که می خواهند در این آزمون شرکت نمایند باید تجریه و شرایط خاصی را برآورده نمایند. در طی احراز صلاحیت این مدرک، شما باید شایستگی های خود را در طیف دانش و مهارت های تحلیل کسب و کار نشان دهید پس از بررسی و پذیرش در خواست شما واجد شرایط آزمون گواهینامه خواهید بود.

خلاصه ای از نیاز ها و مهارت های خاص برای دریافت مدرک CAP:

 • شما به یک مدرک کارشناسی ارشد در یک زمینه مرتبط و حداقل پنج سال تجربه کاری مرتبط
 • و یا یک مدرک لیسانس در یک رشته مرتبط به همراه هفت سال تجربه کاری در حوزه تجزیه و تحلیل داده ها نیاز دارید.
 • و اما اگر فقط یک مدرک کارشناسی ارشد به همراه سه سال سابقه کار در داده ها یا تجزیه و تحلیل داشته باشید، می توانید برای آزمون سطح کاردانی CAP  واجد شرایط شوید.

Entry Certificate in Business Analysis (ECBA)

گواهی ورود به تجزیه و تحلیل کسب و کار (ECBA) اولین سطح از گواهینامه موسسه بین المللی تحلیل کسب و کار (IIBA)  است، که آن را برای تحلیلگران کسب و کار که دارای تجربه کاری و دانش کمتری هستند طراحی شده است. قبل از واجد شرایط بودن در آزمون، باید طی ۲۱ سال گذشته حداقل ۲۱ ساعت اعتبار آموزش حرفه ای داشته باشید. مجبور نیستید گواهینامه ECBA خود را تمدید کنید، فرض بر این است که به سطح دوم یا سوم گواهینامه می روید.

Certification of Capability in Business Analysis (CCBA)

سطح دوم گواهینامه IIBA ، مدرک (CCBA) می باشد که برای تحلیلگران کسب و کار کم تجربه می باشد که متقاضیانی که می خواهند در آزمون شرکت کنند باید شرایط آزمون را اعایت کرده و در طی مراحل درخواست، باید شایستگی ها خود را در حوهزه دانش و مهارت تحلیل کسب و کار نشان دهید که پس از بررسی و پذیرش درخواست شما، شما مجاز به شرکت در آزمون خواهید بود. نیازهای واجد شرایط بودن برای آزمون در ذیل به آنها اشاره شده اسن:

 • حداقل ۳۷۵۰ ساعت کار تجزیه و تحلیل کسب و کار مطابق با راهنمای کتاب دانش تجزیه و تحلیل کسب و کار IIBA (BABOK) در ۷ سال گذشته
 • حداقل۹۰۰ ساعت کار تجزیه و تحلیل کسب و کار در هر یک از دو حوزه دانش یا ۵۰۰ ساعت در هر یک از چهار حوزه دانش انجام شود
 • این گواهینامه هم چنین به حداقل ۲۱ ساعت آموزش توسعه حرفه ای در چهارسال گذشته و دو مرجع حرفه ای نیاز دارد.

آزمون CCBA شامل ۱۳۰ سوال چند گزینه ای است که مبتنی بر سناریو است و نیاز به تجزیه و تحلیل دارد. این اصول، شایستگی های اساسی، مفاهیم کلیدی، تکنیک ها و هر شش حوزه دانش تحت پوشش BABOK را پوشش می دهد.

IIBA Certified Business Analysis Professional (CBAP)

سطح سوم از صدور گواهینامه موسسه IIBA  است که برای تحلبلگران با تجربه در حوزه تحلیل کسب و کار است. متقاضیان برای احراز صلاحیت این گواهینامه باید واجد شرایط ذیل باشند:

 • در ۱۰ سال گذشته حداقل سابقه ۷،۵۰۰ ساعت کار در زمینه تجزیه و تحلیل کسب و کار را داشته باشند.
 • ۹۰۰ ساعت تجربه کاری در چهار حوزه از شش حوزه دانش BABOK
 • حداقل ۳۵ ساعت پیشرفت حرفه ای در چهار سال گذشته

مدت زمان تعیین شده برای این آزمون ۳:۳۰ می باشد که شامل ۱۲۰ سوال چند گزینه ای است که براساس مطالعات موردی است.

Agile Analysis Certification (AAC)

مدرک AAC برای تحلیلگران کسب و کاری که به صورت چابک کار می کنند صادر می شود. این گواهینامه مستقل و مجزا از سایر گواهینامه های سطح بندی شده در موسسه IIBA است. AAC، در طی سنوات گذشته مطرح و مورد توجه بسیاری قرار گرفته است. از شرایط اخذ این مدرک، که مبتنی بر شایستگی ها و مهارت هایی است که تحلیلگر کسب و کار بتواند در پروژه هایی که نیازمند به همکاری و تغییر سریع است قادر باشد به صورت چابک و ماهرانه فعالیت نماید. این آزمون نختسین بار با منبع Agile Extension to BABOK در مه ۲۰۱۸ برگزار شد.

Certification in Business Data Analytics (CBDA)

تمرکز این مدرک روی متقاضیانی است که کارهای تحلیلی را مؤثرتر انجام دهند، برای قبولی در این آزمون، شما باید یک مشکل کسب و کار در دنیای واقعی را بررسی کنید، منابع داده و نحوه به دست آوردن داده ها، تجزیه و تحلیل داده ها، تفسیر و گزارش نتایج حاصل از داده ها را شناسایی کنید. سپس باید نشان دهید که چگونه این نتایج می توانند بر تصمیم گیری کسب و کار تأثیر بگذارند.

Certified Foundation Level Business Analyst (IQBBA-CFLBA)

یکی دیگر از موسسات صدور گواهینامه در حوزه کسب و کار موسسه بین المللی (IQBBA) می باشد. CFLBA یک گواهینامه در سطح ابتدایی ارائه می دهد که با اخذ این مدرک شما واجد شرایط دریافت سطح های بالاتر گواهینامه می شوید. این یک گواهینامه جهانی شناخته شده است که در سرتاسر جهان دارای مراکز آموزشی و معتبر امتحانی می باشد. این گواهینامه برای متقاضیانی است که در تجزیه و تحلیل فرآیند های کسب و کار در یک سازمان، مدل سازی مشاغل و بهبود فرآیندها شرکت دارند طراحی شده است. تحلیلگر سطح بنیاد شامل موارد ذیل می باشد:

تجزیه و تحلیل شرکت، برنامه ریزی فرآیند، تجزیه و تحلیل تجارت، استخراج الزامات، تجزیه و تحلیل نیاز، اعتبار سنجی راه حل، ابزارها و تکنیک ها، نوآوری و طراحی است.پس از اتمام آزمون و ورود به سطح های بالاتر ، می توانید گواهینامه های تجزیه و تحلیل سطح پیشرفته کسب و کار (CALBA)  و تجزیه و تحلیلگر سطح کسب و کار (CELBA) ادامه دهید. مراکز معتبر آموزش و آزمون در ایالات متحده در حال حاضر محدود هستند و مراکز شیکاگو ، مریلند ، اوکلاهما ، فلوریدا و تگزاس وجود دارد. با این وجود گزینه هایی برای شرکت در دوره های آموزشی و امتحانات به صورت آنلاین وجود دارد.

 (IREB-CPRE)Certified Professional for Requirements Engineering

شورای مهندسی بین المللی (IREB) گواهینامه مهندسی حرفه ای مورد نیاز (CPRE) را در سه سطح ارائه می دهد. سطح پایه سطحی است که شما در اصول RE دارای اعتبار خواهید شد. سطح پیشرفته در مرحله بعدی است، جایی که شما می توانید از بین سه مسیر از جمله الزامات، استخراج و تلفیق، الزامات مدل سازی و مدیریت الزامات را انتخاب کنید. اما برای شرکت در آزمون سطح پیشرفته باید ۱۲ ماه پس از اتمام اولین آزمون منتظر بمانید. سطح خبره شما را در بالاترین سطح دانش تخصصی تأیید می کند، که هم شامل تجربه عملی شما و هم دانش و مهارت های شما از طریق گواهینامه های قبلی است.گواهینامه شما منقضی نمی شود و نیازی به تمدید ندارد.

Professional in Business Analysis (PMI-PBA))

این گواهینامه در آموزش تجزیه و تحلیل تجارت از طریق پروژه های عملی و آزمایش اصول تجزیه و تحلیل تجارت، ابزار و اصول متمرکز است.اگر قبلاً لیسانس گرفته اید، برای کسب این گواهینامه در طی هشت سال گذشته حداقل به سه سال تجربه یا ۴۵۰۰ ساعت تجزیه و تحلیل تجاری به صورت متوالی نیاز دارید. بدون مدرک لیسانس، شما به پنج سال یا ۷،۵۰۰ ساعت تجربه نیاز خواهید داشت.پس از تکمیل گواهینامه لازم است ۶۰ واحد توسعه حرفه ای کسب کنید تا وضعیت تجدید خود را حفظ کنید. اگر اجازه دهید تاریخ تمدید شما از بین برود، اعتبار شما به مدت یک سال به حالت تعلیق در می آید تا شرایط را برآورده کنید پس از آن، اعتبار آن خاتمه می یابد و باید دوباره درخواست دهید.

منابع: کتاب BABOK

CIO