تاریخ امروز:۱۲ آذر ۱۴۰۲

رایانش ابری چیست

رایانش ابری، واژه ای است که این روزها زیاد به گوش ما می رسد. در این مقاله و مقالات دیگر سایت به این تکنولوژی نو ظهور می پردازیم.

رایانش ابری، استفاده از منابع محاسباتی درخواستی شامل سرورها ، پایگاه داده ها ، فضای ذخیره سازی ، سیستم عامل ها ، زیرساخت ها ، برنامه ها و … از طریق اینترنت است. از رایانش ابری می توان به صورت پرداخت بر هزینه کارکرد استفاده کرد ، به این معنی که شما فقط برای آن سرویسی که نیاز دارید هزینه پرداخت می کنید.

چرا باید به سمت ابر حرکت کرد؟ مزایای رایانش ابری چیست؟

مقرون به صرفه بودن

رایانش ابری یک راه حل مقرون به صرفه برای ذخیره سازی مقدار زیادی داده در اینترنت است. زیرساخت سنتی فناوری اطلاعات شامل برنامه ها ، امنیت داده ، یکپارچه سازی داده ها ، پایگاه داده ، سرورها ، مجازی سازی ، ذخیره سازی ، شبکه سازی و موارد دیگر است. به جای اینکه همه این موارد توسط خودتان راه اندازی  شود و یا با هزینه های مربوط به عملیات و تعمیر و نگهداری، می توانید به یک سرویس دهنده ابری اعتماد کنید تا به شما این امکان را دهد که در فرآیندهای اصلی کسب و کار خود متمرکز شوید. شما همه چیز را به ابر منتقل می کنید، و سرویس دهنده ابر بقیه کارها را انجام می دهد.

پرداخت هزینه رایانش ابری بسیار ساده است ، دقیقاً مانند زمانی که قبض برق خود را پرداخت می کنید ، فقط هزینه آنچه را که استفاده می کنید پرداخت می کنید. به طور کلی ، پرداخت به دو نوع وجود دارد: اشتراک سالانه / ماهانه یا پرداخت همزمان.

امنیت داده ها

امنیت داده ها در رایانش ابری پیچیده تر از مرکز داده سنتی است، زیرا داده ها در ماشین های مختلف مانند سرورها، رایانه های شخصی و دستگاه های مختلف تلفن همراه ذخیره می شوند. با این حال ارائه دهندگان ابر می توانند به شما کمک کنند تا از زیرساخت هایی که در محیط ابر مستقر می کنید، ( ذخیره سازی ، پایگاه داده و منابع شبکه ) ایمن شوید. شما فقط باید اقدامات لازم در خصوص دسترسی ها ، برنامه ها و سیستم عامل اصلی خود را ایمن کنید.

مقیاس پذیری و سرعت

گاهی اوقات سرویس های پیاده سازی شده شما در ابر به قدرت پردازشی و سرعت بیشتری نیاز دارد ، می توانید سرعت خود را بلافاصله افزایش دهید. به عنوان مثال، وب سایت های فروشگاهی ممکن است به طور ناگهانی در “جمعه سیاه” اوج ترافیک را تجربه کنند. این موضوع می تواند زیرساخت های شما را بیش از حد زیادی زیر بار ببرد و بر قابلیت استفاده از وب سایت شما تأثیر بگذارد. با مقیاس پذیری محاسبات ابری ، وقتی در شرایط  اوج ترافیک ناگهانی روبرو شوید، می توانید به طور خودکار منابع محاسباتی بیشتری را برای پایدار و پاسخگو بودن وب سایت یا برنامه خود اختصاص دهید. اگر سرور فیزیکی میزبان شما با خطایی روبرو شود ، برنامه های شما بدون هیچ گونه مداخله ای به یک سرور فعال دیگر منتقل می شوند.

قابلیت ارتجاعی

وقتی با افزایش ناگهانی ترافیک روبرو شدید ، ممکن است به منابع بیشتری نیاز داشته باشید تا به شما کمک کند تقاضای زیادی را که برای سایت خود دارید پاسخگو باشید. رایانش ابری امکان افزایش سریع مقیاس پذیری منابع سخت افزاری را فراهم می کند. در رایانش ابری نیازی به سفارش و تهیه تجهیزات فیزیکی نیست. هنگامی که خواسته های شما کاهش می یابد، می توانید زیرساخت خود را برای پاسخگویی به تقاضای واقعی کاهش دهید و در مجموع نیازی به پرداخت هزینه منابع مورد نیاز نیست. این یکی از مزایای اصلی رایانش ابری است. شما فقط از آنچه نیاز دارید استفاده می کنید و هزینه آن را پرداخت می کنید.

فضای ذخیره سازی نامحدود

ذخیره داده ها در فضای ابری تقریباً فضای ذخیره سازی نامحدودی به شما می دهد، بنابراین نیازی نیست نگران کمبود فضای ذخیره سازی در یک فضای ابری باشید. از آنجا که شما به تنهایی تجهیزات ذخیره سازی فیزیکی را مدیریت نمی کنید، نیازی به برآورد نیازهای آینده خود نیز نیستید. ذخیره سازی بر روی ابر شما به طور یکپارچه رشد می کند تا پاسخگوی تقاضا باشد. با رایانش ابری ، می توانید به همان اندازه که نیاز دارید به منابع دسترسی داشته باشید و در صورت لزوم مقیاس پذیری سخت افزاری را بالا و پایین کنید.

پشتیبان گیری و بازیابی

با ذخیره داده های خود در فضای ابری ، می توانید داده ها را در چندین منطقه برای افزونگی و قابلیت اطمینان ذخیره کنید. اکثر ارائه دهندگان خدمات برای اطمینان از در دسترس بودن بالای داده های شما ، از بازیابی اطلاعات پشتیبانی می کنند.

در چند دقیقه جهانی شوید

رایانش ابری به شما امکان می دهد برنامه یا وب سایت خود را در چندین منطقه در سراسر جهان و تنها با چند کلیک مستقر کنید. در نتیجه ، در حالی که شما هزینه های استقرار زیرساخت ها را کاهش می دهید ، مشتریان شما با تأخیر کمتری می توانند تجربه کاربری بهتری داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.